Celia Groothedde brengt boek uit over de manosphere
06 Oktober 2026
"We moeten positieve antwoorden bieden op de vraag wat het betekent om vandaag man te zijn. Momenteel is het voornamelijk de manosphere die naar de existentiële problemen van mannen luistert. Op die vragen komen er weinig antwoorden uit democratische niet-extreemrechtse hoek," aldus Celia Groothedde.
Brussels parlementslid Celia Groothedde schreef na De crèchecrisis (2023) een nieuw boek: Wees een man! Voorbij de manosphere. Daarin ontrafelt ze de ontstaansgeschiedenis, aantrekkingskracht en impact van de manosphere. Ze onderzoekt hoe het gedachtegoed van de manosphere, ooit beperkt tot obscure internetfora, doordringt tot op de speelplaats, in klaslokalen en in de politiek.
Volgens Groothedde begint het bij jongens niet met vrouwenhaat. Ze vragen zich af hoe je een goede man, partner of vader bent. Vandaag geeft vooral de manosphere daar antwoorden op, en dat maakt ze zo aantrekkelijk. Groothedde pleit daarom voor positieve antwoorden waar jongens en mannen mee verder kunnen. Relationele en seksuele opvoeding speelt daarin een rol, net als psychische hulp die beter is afgestemd op mannen.
Ze wijst ook op de sociaaleconomische wortels. De schooluitval bij jonge mannen is hoog, industriële jobs zoals bij Audi in Vorst verdwijnen en veel jongens werken in onzekere jobs in de platformeconomie. Wie zich achtergelaten voelt, zoekt in de manosphere een antwoord op de vraag wat zijn toekomst nog is.
Haar boodschap is dat we niet mogen vertrekken van het idee dat mannen toxisch zijn: “Een tiener of een man googelt niet: ‘Ik wil graag meer toxische mannelijkheid in mijn leven.’” We moeten het gesprek verbreden, zodat jongens en mannen zich welkom voelen.